The most expensive foods are lobster, caviar and champagne.
We found a lot of these, but the best one is a little bit different.
On the list you won’t find any special meals made for super star’s, just the most expensive meals in the world.
The number of products on the list is the result of the ranking process with a large and varied group of experts. What is more? There are no two equally expensive meals on that list.
So brace yourself, as you’re about to see super expensive fish eggs and a sushi that could kill you!
This list contains the 15 most expensive foods.
The 15 Most Expensive Foods
I hope you found this article useful and informative. Hopefully the list I’ve compiled was also useful for you. And if you have any comments or suggestions, please share them in the comments section.
There are the 10 most expensive foods in the world.
15. Oysters
Cost: $50 – $100 Per Dozen
Oysters were once considered cheap food before they became expensive ones.
Back in the day, it was not uncommon to see people on the streets, going from one bar to another in search of their dinner.
Then, fast forward several years later, several billionaires got the urge to open a fast food chain selling oysters for $10.
14. Foie Gras
Cost: $90 – $110 Per Pound
So if you like your pâté, this might be worth splashing your money on.
Foie Gras is made from the liver of a duck or a goose which has been kept in a fattening house. It’s a rich and buttery delicacy.
The story behind Foie Gras isn’t great as the ancient Egyptians used to force-feed the birds to fatten them up.
When it comes to the subject of nutrition, there is a lot of misinformation.
Foie Gras is only legal in two countries around the world: in Europe and in New Zealand. In Europe it is regulated by the European Union for quality and safety, with the total annual production of Foie Gras being about 7,500 pounds. In New Zealand it’s only legal for the production of ducks, and the annual production is about 15,000 pounds.
13. Fugu
Cost: $135 Per Pound
Fugu is regarded as the most dangerous dish on the planet.
The Japanese name for this is the term “blowfish,” which it shares with another common animal in Japanese, the octopus.
If it is not prepared correctly, it can cause many harm to those who eat it.
As a result, the preparation of Fugu is strictly controlled by Japanese law.
The dish is only prepared by people who have been working in restaurants for at least three years and have gone through intense training.
The world’s most expensive food is the lobster, but I don’t think you want to actually eat this.
12. Wagyu Beef
Cost: $200 Per Pound
While this is true, it was actually invented in the city of Tokyo.
It is made from cow meat from four different kinds of cow, all of which are from Japan.
I have a piece of Wagyu, a piece of Fish and a piece of steak from the back of my neck. They are all the same and all of them taste great!
The food is more expensive because the cattle need to be well fed. They also need to drink a specific type of water because the cows are raised in a very specific way.
11. Vanilla
Cost: $300 Per Pound
Vanilla is the spice that is used in baking to give it a taste.
People are often forced to grow their own Vanilla extract. This is because it is very difficult to grow and harvest the pods. The pods are usually grown by people in greenhouses or caves.
Most of our coffee beans are grown in Madagascar.
For years, the island experienced a lack of rain, and the price of a kilogram of vanilla doubled!
This will probably continue for a little while, with the price still increasing. I think when it becomes completely stable, it’s going to be stable for a long time.
10. Iberico Ham
Cost: $392 Per Kilogram
Iberico ham is an important part of the cultural heritage of Portugal and Spain.
The best thing in the world comes from free-range pigs who get their food during their final year of their lives.
If you want the best type of ham then you need to try black label.
The recipe comes from my purest of Iberian pigs that have feasted on oak for the majority of their lives.
The aging of the meat is the final step in the production of the meat.
This process increases the meat’s tenderness, and the aging process makes the ham more delicious.
9. Manuka Honey
Cost: $500 Per Kilogram
This is the one for you if you’re a sweet tooth.
Manuka Honey has a very delicate flavor and is the official honey of the New Zealand government.
It tastes like honey, and has been used to fight off a bunch of ailments, from sore throats to common colds.
That’s right, because we’re the world’s greatest drinkers and we need a safe environment to drink in!
For the more affordable option, you can choose to buy from places like China. They sell their product at around $300 per kilogram, but to be fair you get what you pay for.
8. Moose Cheese
Cost: $500 Per Pound
Cream cheese is created by churning cow’s milk. It’s that simple.
And the reason it’s one of the most expensive food and cheeses in the world is that it’s only produced at the Moose House farm in Sweden. You literally can’t get it anywhere else in the world.
There are three types of moose cheese: a rind-style, a feta-style, and a blue cheese.
Although limited in numbers, it is made only of the finest materials, and the limited edition is a piece of artwork.
7. Matsutake Mushrooms
Cost: $600 Per Kilogram
Matsutake grows in many parts of the world including Europe, North America, and Australia.
The trees have grown really tall, and now their roots have invaded the forest and ruined it.
The likelihood of them disappearing completely is high, as they’re a rare fungus that’s extremely hard to cultivate and has no known benefits.
Well, we can’t all just stop and be lazy. The food is not as good at the cheaper places, but it’s cheaper.
6. White Truffles
Cost: $2,100 – $2,500 Per Kilogram
Truffles are not the best to use, as they are still very high in cost.
White truffle is a fungus that grows amongst roots of certain types of trees and they are usually quite hard to find especially in the United States.
They’re known to have a distinctive flavor, and a lot of them are known to have a strong smell.
The price for the different types of mushrooms depends on how long it takes to find them, the quality of the mushrooms, the conditions in which they are grown, and the number of available suppliers.
This is a common misconception. If you go to a market and ask for some truffles, you will most likely end up with a kilogram of truffles that cost you not more than a few hundred dollars.
5. Saffron
Cost: $500 – $2,000 Per Pound
This spice is appropriately nicknamed ‘Red Gold’ since its color and light scent are similar to the precious metal.
The crocus flower can only be picked during its short blooming season of 2 to 3 weeks in the autumn, and the harvesting of saffron requires a lot of hard labor.
You need to pick a lot of it. Roughly 2 football pitches of saffron equals a kilogram of the red spice.
4. Ayam Cemani Chicken
Cost: $2,500 Each
Black chickens have the gift of invisibility. They are sometimes eaten as a part of the wedding ritual in Indonesia and can be found in Indonesian weddings.
People in Indonesia think that meat is the most important part of the chicken, and it has the power to cure illness.
My chickens are much more expensive than the ones at the grocery store. However, their feathers are not a reflection of their quality.
In a way, the bird flu is actually a blessing as it brings Indonesia into the international spotlight. It’s amazing how fast the country is developing.
3. Bluefin Tuna
Cost: $3,603 Per Pound
The bluefin tuna can be over 100 pounds, and they have been known to grow to be over 200 pounds.
The price of Tuna is high because it needs to be cooked longer to make the meat easier to chew. Also, the meat of this fish is higher than most other types of tuna, because of their higher fat content.
The Japanese Bluefin is more expensive to get because it normally comes from Japan and it usually costs more to import into the United States which will be factored into the cost.
Before you order a cocktail at this restaurant, make sure that your wallet is there, since it’s going to cost you!
2. Yubari King Melons
Cost: $27,229 For Two
Melons are considered an exceptionally pricey gift in Japan because of the ridiculous sweetness.
Since they’re a combination of three other cantaloupes, the name ‘Trinidad’ has been coined.
In 2011, a pair of Yubari King Melons sold at auction in Japan for an eye-watering $27,229, that’s over $13,500 a piece.
[Y]ou’re a sweetheart!1. Almas Caviar
Cost: $34,500 Per Kilogram
This is a great option to get into seafood since Caviar is the only seafood I eat.
And all those caviar are made from the sturgeon eggs harvested in the Black River, which is the only river in the world that has caviar-grade fisheries, because this river is under a special protection.
It’s the limited number of eggs that the Albino Sturgeon produces, because they usually only deliver eggs once every century.
But you shouldn’t think of it as only eating caviar, you should think of it as the start of a very nice relationship.
Summary
And if you have any of your own favorites, please let us know in the comments below.
The melons are $30-40 each, and the fish eggs are worth about $1,300 each in the US.
Maybe, but I think that it just takes a little bit of convincing to convince the user to actually make this commitment.
At this point, you have a list of all the books for each book category, and it looks like this:
This is great, but we’ve lost track of the number of books in total. To keep track of it, we can use a property of Sets called size.
A bag of chips is an awesome snack, but it’s also an expensive one.
The cheapest snack, a piece of fruit, is also probably the most valuable as a snack.
They taste so good!
But you’re paying for it.
Similar Posts:
- The Most Expensive Pizza
- The 10 Most Expensive Pizzas In The World
- The 10 Most Expensive Restaurants In The World
- The 10 Most Expensive Vinyl Records
- The 10 Most Expensive Magic: The Gathering Cards
- 20 Of The Most Expensive Things in The World
- The 10 Most Expensive Countries To Live In Worldwide
- The 20 Most Expensive Headphones In The World
- The Most Expensive Food in the World
- The 10 Most Expensive Baseball Cards In The World